Vyjádření ředitele školy k možnosti ranního vstupu do školy

Zveřejněno: 5. října 2014

Vstup žáků do školy před vyučováním - odpověď na dotaz rodičů:

Přeji pěkné ráno, a předem se omlouvám za reakci, která nebyla okamžitá. Chtěli jsme vše vyřešit ke spokojenosti dětí, rodičů, zaměstnanců a vše skloubit s organizačními možnostmi školy.

Škola by měla být zpřístupněna dle Školního řádu, jak jste správně podotknul od 7.30, v případě že jsou špatné klimatické poměry...
Touto alternativou jsme podávali pomocnou ruku všem žákům a rodičům, protože jsme si vědomi toho, že stát na dešti, není nic příjemného. Jsme si také vědomi toho, že by děti v důsledku těchto špatných klimatických podmínek mohly onemocnět. Stále si za těmi slovy stojíme, a proto od pondělí 6.10. 2014, budou děti vpouštěny panem školníkem každý den od 7.30 nezávisle na tom, jestli jsou klimatické podmínky špatné, či nikoliv. Budou pouštěny dle uvážení pana školníka, tedy tak jak jste ve svém mailu naznačil, v pořadí od prvňáčků po žáky 9. ročníku, protože na tyto postupy navazují úkony ostatních zaměstnanců uvnitř školy.

Jen drobný dodatek k Vaší větě: „Déšť je pro takového zaměstnance samozřejmě podružnou záležitostí, protože stojí na schodech a vyvolává postupně podle tříd" – konec citace z Vašeho e-mailu.
Byl bych velice rád, kdybychom si při řešení této problematické situace řekli také jedno – pan školník vykonává činnosti nastavené interním řádem, možná se budete divit, ale jako citlivý člověk vnímá i okolnosti, které naznačujete (a moc bych si přál, kdyby takovou pozornost svým dětem věnovali někteří rodiče...). Není v možnostech školy, aby děti byly vpouštěny dříve, protože určitě chcete, aby se Vašim dětem dostalo patřičné péče, aby byly v bezpečném prostředí...to sebou nese zajištění dozorů v šatnách, ve třídách...což jsou věci, které se Vám rodičů nevybaví, a nerad bych Vás tímto zatěžoval. Chci jen naznačit, že špatné počasí může být i před půl osmou;).

Pevně doufám, že se nám tímto podařilo „dorovnat" drobný organizační nesoulad, a že naše kroky jsou Vámi vnímány tak, že se snažíme o nastolení co možná nejlepší spolupráce s rodiči a všemi lidmi, kterým na naší škole nějakým způsobem záleží. „Pokud je to v našich silách a možnostech rádi vyhovíme, poradíme, pomůžeme a moc bychom si přáli, abyste i Vy rodiče to tak vnímali, a abyste se byli ochotni spolupodílet na vytváření optimálních podmínek a prostředí ve škole Vašich dětí. Už jen třeba každodenní spoluprací v rámci výchovy a vzdělávání, účastí na třídních schůzkách, setkáních na akcích pořádaných školou, SRZŠ, nebo i jinou formou, např. formou sponzoringu.

Vážený pane ........., opravdu si vážím Vašeho podnětu, a pokud budete mít ještě další, nevidím problém v tom, abychom jej společně řešili – písemně, osobně, na úrovni SRZŠ...Jsem otevřen jakékoliv komunikaci.

S pozdravem a přáním pěkného dne
Mgr. Zdeněk Jelínek
ředitel ZŠ Karviná - Nové Město Cihelní 1666